ACC за бронхит

Ацетилцистеинът, който е част от АСС лекарството за бронхит и заболявания на дихателната система, се предписва за очистване на бронхите от слуз. Активното вещество променя свойствата на слузта, обяснява облекчаването на евакуацията от тялото. Под въздействието на ACC се намалява възпалението, подобрява се производството на естествено белодробно смазване.

Ефервесцентните таблетки ACC имат бял цвят, кръгла плоска форма, аромат на къпина. Всяка таблетка съдържа 100-200 mg ацетилцистеин, в зависимост от избраната доза от лекарството. Таблетките съдържат анхидрид на лимонена киселина, натриев бикарбонат, аскорбинова киселина, натриев цитрат, лактозен анхидрид, захарин и ароматизатор.

Ефервесцентни таблетки, предписани за лечение на респираторни заболявания при възрастни, когато в бронхите се образува голямо количество вискозен слюнка. Става дума за такива болести като остър и хроничен бронхит, пневмония, бронхиална астма, кистична фиброза, отит и хроничен синузит.

Ролята на муколитичния ACC в лечението на бронхит

Муколитиците правят слузта в бронхите по-течна, което е много полезно при различни заболявания на дихателната система (бронхит, пневмония, муковисцидоза). Мукусът е гъста субстанция, която се натрупва в бронхиалното дърво. Той съдържа много патогени. Ако болестта продължи дълго време, бронхите могат да се запълнят със слуз.

Това прави невъзможно нормалното дишане, провокира развитието на инфекцията. Ако започнете ситуация, това ще доведе до усложнения в дихателната система. Основната цел на лечението е да се улесни отделянето на храчки от бронхите и муколитиците да помагат.

За да разберете как действа ACC, трябва да се ровите в анатомията и функцията на дихателната система. Дебелината на слузта в бронхите по време на възпаление зависи от броя на протеините в него - колкото повече от тях, толкова по-дебел е слузът. ACC е в състояние да разрушава протеиновите частици, което намалява дебелината на слузта и улеснява отхрачването.

ACC намалява окислителните реакции, които са полезни за пушачите, тъй като пушенето на тютюневи изделия, съчетано с възпаление, е изпълнено с освобождаване на свободни радикали, което е вредно за структурата на органите. За да запазите бронхите и белите дробове, трябва да се откажете от пушенето - на фона на болести като бронхит и истерична кашлица, искате да пушите по-малко, това е извинение да се откажете от пагубния навик.

Лекарството трябва да се предписва от пулмолог или терапевт, без да се консултирате с лекар, не трябва да се самолекарства. В допълнение, специалистът ще вземе предвид състоянието и възрастта на пациента, изберете правилната доза. Ако превишите препоръчваната от лекаря доза, може да има много нежелани реакции и ако приемате достатъчно лекарства, то просто няма да действа както се очаква.

Терапията няма да продължи както е планирано. Дългосрочната употреба на ацетилцистеин не трябва да бъде, защото бронхите няма да се самоочистват. При продължително лечение местният имунитет се намалява.

Противопоказания за получаване на ACC

В допълнение към очевидните причини да започнете лечение с кашлица при бронхит, трябва да вземете под внимание противопоказания. Не можете да се лекувате с това лекарство при следните условия:

  • стомашна и дуоденална язва в острата фаза;
  • кашлица кръв;
  • бременност и кърмене;
  • белодробен кръвоизлив;
  • индивидуална непоносимост към компонентите на лекарството.

С повишено внимание, лекарите предписват лекарства на пациенти с варицели на хранопровода и астма, и ако има риск от хемоптиза и кървене в белите дробове, бъбречна недостатъчност, и черния дроб, надбъбречните заболявания.

Дори и да няма противопоказания за приемане на ацетилцистеин, трябва внимателно да следим как тялото реагира на лекарството. В някои ситуации са възможни странични реакции:

  • от страна на храносмилателната система - стоматит, повръщане и гадене, киселини, диария;
  • от страна на нервната система - шум в ушите и болка в главата;
  • от страна на сърцето и кръвоносните съдове - тахикардия, хипотония.

Може да е алергичен към компонентите на ACC. Тя се проявява с бронхоспазъм, сърбеж и копривна треска, понякога с кървене. Ако имате такива симптоми, трябва да спрете приема на лекарството и да се консултирате с лекар.

Редакционен съвет

Ако искате да подобрите състоянието на косата си, специално внимание трябва да се обърне на шампоаните, които използвате.

Страшна фигура - в 97% от шампоаните на известни марки са вещества, които отровят тялото ни. Основните компоненти, поради които всички проблеми на етикетите са обозначени като натриев лаурил сулфат, натриев лаурет сулфат, кокосулфат. Тези химикали разрушават структурата на къдриците, косата става крехка, губят еластичността и силата, цветът избледнява. Но най-лошото е, че тези неща попадат в черния дроб, сърцето, белите дробове, натрупват се в органите и могат да причинят рак.

Съветваме ви да се откажете от използването на средства, в които се намират тези вещества. Наскоро експертите на нашата редакция анализираха шампоаните без сулфати, където на първо място бяха взети средствата от компанията Mulsan Cosmetic. Единственият производител на естествена козметика. Всички продукти са произведени под строг контрол на качеството и системи за сертифициране.

Препоръчваме ви да посетите официалния онлайн магазин mulsan.ru. Ако се съмнявате в естествеността на вашата козметика, проверете датата на изтичане, тя не трябва да надвишава една година от съхранението.

Как да приемате ACC?

Формата на лекарството, дозата и продължителността на лечението, предписани от лекаря. В аптеката лекарството се продава като ACC100-200-600, както и ACC LONG. Както подсказва името, тези форми се различават по концентрацията на активното вещество и продължителността на действие. Има и друга версия на лекарството, която е предназначена за пулверизатора. Преди да започнете тази терапия, трябва да се консултирате с Вашия лекар.

За удобство лекарството се закупува под формата на таблетки в тръба, която се разтваря във вода или под формата на прах. Активното вещество може да варира в една или друга форма. Лекарството се разтваря в чиста вода, препоръчва се да се приема след хранене. Лекарите напомнят, че за разреждане на храчките трябва да пиете повече пречистена вода, това ще улесни отделянето на слуз от бронхите.

Лечението с ADC може да бъде възрастни и деца. На последното се предписват специални прахове, от които се приготвя вкусна и лечебна напитка. Дозата на бебешкия прах е различна от лекарството за възрастни. Бебешки прах дават бебета до 2 години. На лекарите е позволено да дават ACC на кърмачета от 10-ия ден от живота, но само след преглед и консултация с педиатър.

Прочетете за дозировката и начина на употреба в инструкциите за употреба, а основните показания са както следва:

  • млади хора от 14-годишна възраст и възрастни пациенти ACC предписани 200 мг 2-3 пъти на ден, дневната доза трябва да бъде в рамките на 400-600 мг на лекарството;
  • деца 6-14 години се предписват по 1 таблетка от ACC 100 или половината от ACC 200 три пъти на ден, друга схема може да се предпише - 2 таблетки ACC 100 или 1 таблетка ACC 200 два пъти дневно. Общата дневна доза е 300-400 mg от лекарството;
  • деца 2-5 години назначават 1 таблетка ACC 100 или половината ACC 200 два пъти или три пъти на ден, дневната ставка е 200-300 mg;
  • деца от 6 години за лечение на муковисцидоза предписват 2 таблетки ACC 100 или 1 таблетка ACC 200 три пъти дневно, на ден процентът е 600 mg. От същото заболяване на деца от 2 до 6-годишна възраст се предписват 400 mg АКК на ден, които могат да се разделят на 4 дози от 1 бр. Ако пациентът тежи повече от 30 kg за лечение на кистозна фиброза, можете да увеличите дозата до 800 mg на ден.

За лечение на настинка са достатъчни 5-7 дни приемане на АКК, а превенцията и лечението на кистозна фиброза и хроничен бронхит ще отнеме много повече време. Лекарството се приема след хранене. Колкото повече вода пие пациентът през деня, толкова по-бързо и по-бързо ще бъдат бронхите от храчка.

Подчертайте водното натоварване през първата половина на деня, за да не претоварвате бъбреците и пикочния мехур през нощта. Ефервесцентните таблетки се разтварят в половин чаша вода при стайна температура. Пийте веднага, понякога е позволено да отложите приемането, но не повече от 2 часа.

Отзиви за ACC

Ефективността на лекарството се потвърждава от многобройни отзиви от лекари и пациенти. По-специално, лекарите отбелязват, че бронхите на пациентите са бързо изчистени от храчки, болестта бързо си отива. Веднага след като бронхите се изчистят, кашлицата престава да се мъчи, възпалението се облекчава, спазми и сърбеж се елиминират.

Някои отбелязват удобството при избора на формуляри. По-удобно за заетите лица е да приемат ACC LONG, продължителността на които е равен на един ден. Ефервесцентните таблетки са с приятен мирис и вкус, напитката се приготвя бързо, напомня на лимонада. Ефектът се усеща вече 2 часа след прилагането. Пациентите не забравят да споменат цената - тя е демократична, и ако вземем предвид продължителността на лекарството, тогава целият курс на лечение ще изисква минимум ACC таблетки или сашета на прах.

В допълнение към директното назначение, някои пациенти отбелязват, че ACC улеснява дишането и по време на хрема - втечнява слуз в синусите, което помага за очистването на носа.

Въпреки високата ефективност на ACC при лечението на бронхит, не го приемайте без лекар. Дори ако терапията се провежда, както е предписано от лекар, ако се открият странични ефекти, си струва да спрете лекарството и да уведомите лекаря.

Обобщавайки горното, си струва да припомним, че бронхитът е доста сериозно заболяване, което е по-добре открито и лекувано навреме. Ето защо, ако откриете някакви признаци на бронхит, трябва да се консултирате с Вашия лекар, да идентифицирате причината за влошаването, да определите режима на лечение.

Ако не е възможно да се консултирате с лекар, можете да следвате инструкциите, като закупите лекарството в аптека. Важно е стриктно да се спазва дозировката, а не да се увеличава хода на терапията. Не забравяйте да се запознаете със списъка на противопоказанията, ако има поне едно от условията, трябва да откажете лечение с ACC. Бременните и кърмещи лекарства се предписват рядко, само когато е абсолютно необходимо, като в този случай лекарят трябва постоянно да следи състоянието на жената и плода.

Бронхитен бронхит

Дъщеря ми има бронхит. Лекарят е изписал ATsTs-100. Кой знае - помага? Нормална медицина за 10-годишно дете?

отговори:

Синът ми от 4-годишна възраст е приемал АКК при необходимост. Обича ефервесцентните таблетки (сода) и аз получавам резултата.

нормалното. Аз също го пиех с бронхит. Тогава бях на 11 години. сега 14 е жив и здрав!

Анастасия Степанова

Струва ми се, че лекарят знае по-добре и ако не му вярвате наистина, трябва да отидете при друг лекар и да не питате тук.

Да. добро лекарство. моя 6 и аз я кашлица. Като мокър ми харесва.

да, добро лекарство!

Наталия Гисингер

da normalnoe ono otharkivaywie

svetik

ние също го приемаме често. е нормално.

Аз лично не бях доволен от него. И ефектът е нисък и децата му пият неохотно. Сега предпочитам да им дам средства с амброксол

Той не лекува бронхит, а само средство за изтъняване на слузта, така че е по-лесно да се отстрани. Трябва да мислите - от какво има бронхит? От вашата психология на живота или от неправилната диета?
Добро и безопасно лекарство е куркума с мед 1: 1 (както естествен антибиотик, така и лекарство за храчки).

Бронхит. Има остър и хроничен бронхит.
Остър бронхит е възпаление на бронхиалната лигавица. Най-често при малки деца и възрастни хора. Обикновено се свързва с вирусни инфекции на горните дихателни пътища, но също може да бъде причинена от бактерии, както и от алергични реакции. При остър бронхит тъканите по стените на пътеките се набъбват и отделят голямо количество слуз.
Симптоми: Характеризира се със суха, остра кашлица, по-лоша през нощта. Кашлицата обикновено се омекотява след няколко дни поради отделянето на слуз.
Показани са традиционни методи на лечение: почивка на легло, богата топла напитка, горчица. Предписани са отхрачващи, бронходилататорни лекарства. Понякога се използват антипиретици и обезболяващи.
При хроничен бронхит, клетките на лигавиците, които пресичат стените на бронхите, се сгъстяват и произвеждат твърде много слуз. Слизестата мембрана на бронхите набъбва. Появата на хроничен бронхит е свързана с излагане на слизестата мембрана на бронхите вредни примеси, съдържащи се във въздуха: тютюнев дим, автомобилни изпускания и др.
Симптоми: Устойчива кашлица с много слуз. С напредването на заболяването, затрудненията в дишането се засилват, особено поради физическо натоварване. Понякога има подуване и подуване на цялото тяло. Катастрофалните усложнения са конгестивна сърдечна недостатъчност, остра респираторна депресия, белодробен емфизем.
Традиционни методи на лечение: Изпишете лекарства за отхрачване, антибиотици. В тежки случаи пациентът може да бъде хоспитализиран.
Нетрадиционни и народни методи за лечение:
1) Обелете 3 глави чесън и заедно с 5 лимона с кори, прескочете в месомелачка или настържете на фина ренде, изсипете 1 литър. преварена вода и се накисва в затворен буркан за 5 дни. Щам, стиснете останалата част. Вземете като абсорбиращ агент при бронхит 3 пъти на ден и 1 супена лъжица.
2) Вземете 5-6 големи скилидки чесън, смелете с каша, разбъркайте със 100 грама. масло и куп фино нарязан копър. На сутринта, следобед и вечер се разпространява сместа върху хляба. Това масло също помага при пневмония.
3) Голяма рецепта за лечение на бронхит: 1 кг. зрели домати, 50гр. чесън и 300 грама. корен хрян мелене в месомелачка. Смесете и сол на вкус. Яжте: деца 1 чаена лъжичка преди хранене 3 пъти на ден, Възрастни - 1 супена лъжица 3 пъти на ден.
4) Смесете в съотношение по тегло 1: 1: 2 настъргано на фин ренде лук, ябълки, мед. За лечение на бронхит, придружен от кашлица, приемайте поне 5-6 пъти на ден.
5) сок от моркови, горещо мляко и мед в съотношение 5: 5: 1 настояват 4-5 часа и пият под формата на топлина 0,5 чаши 3-4 пъти на ден.
6) Смесете 300 грама. мед и 1 лист фино нарязан алое, да ги излее 0,5 литра. преварена вода, поставете на огъня, оставете да заври и останете на слаб огън в продължение на 2 часа. Охлажда се и се разбърква. Да се ​​съхранява на хладно място. Приемайте по 1 супена лъжица 3 пъти на ден.
7) За да се улесни отделянето на храчки, пийте сок от боровинки със захарен сироп или мед. Означава да се вземе 1 супена лъжица, колкото е възможно по-често.
8) Пригответе пресен сок от зеле, добавете захар (2 чаени лъжички на 1 чаша сок). Да се ​​приема 2 пъти на ден по 1 чаша, като отхрачващо средство.
9) При бронхит с вискозен храчки, пригответе 0.5 литра. вряща вода 4 супени лъжици натрошени листа на живовляк и настояват 4 часа. Пийте по 0,5 чаши 4 пъти на ден.
10) Пригответе 0,5 литра. 2-3 листа мляко майка и мащеха и добавете прясно бульон в бульон на върха на ножа. Пийте преди лягане 2 супени лъжици.
11) Разтворете прахообразния корен от алтея (продаван в аптека), за да се разтвори с топла преварена вода, довеждайки до консистенция на гъста заквасена сметана. Получената смес да се 1 супена лъжица 4 пъти на ден за хроничен бронхит.
12) Вземете 1 част от борови пъпки, 1 част от листата на живовляка, 1 част от листата на подбела. 4 чаени лъжички събиране настояват 2 часа в чаша студена вода. Сварете 5 минути и прецедете. Вземете 1 чаша през деня.

Инструкции за лекарството ACC

АКС е лекарство, което има изразено муколитично действие и е стимулатор на двигателната функция на бронхопулмоналната система, а също има и допълнителен слаб антитусивен, отхрачващо, противовъзпалително и антиоксидантно действие. Муколитичното му действие е свързано с разрушаването на сулфхидрилните, мукопротеиновите и мукополизахаридните връзки на мукополизахаридите на храчките и тяхната деполимеризация. Днес важна характеристика на ACC е способността за намаляване на вискозитета на слузта, особено на най-активните в присъствието на мукопурулентен или гноен храчка.

Лекарството ACC е гранула (оранжево) за приготвяне на сироп от кашлица или таблетна форма (ефервесцентни таблетки) ACC 100/200, гранули (оранжеви) за приготвяне на разтвор, който се приема вътрешно, ефервесцентни таблетки ACC Long. Лекарството се използва като ефективно и безопасно лекарство при лечение на заболявания на бронхопулмоналната система, назофаринкса, кухината и синусите, придружено от влажна продуктивна кашлица с голям брой мукопурулентни или гнойни храчки, кашлица с трудно отделяща се слюнка и при възпалителни процеси на околоносните синуси, отит и назофарингит. Той се състои от активно вещество - ацетилцистеин, която има муколитичен, противовъзпалително, успокояващо, sekretoliticheskim, отхрачващо и secretomotoric ефекти въз основа на разрушаването на mukopolisaharidnyh сулфхидрил, mukoproteinovyh вратовръзки слуз, която се натрупва в назофаринкса, лумена на дихателните пътища, синусите, Евстахиевата тръба и е спомага за по-лесното му отхрачване на храчки, изтичане и евакуация на слуз. Ето защо, подготовка на ACC или ACC Дълъг е лекарство на избор при лечението на бронхит, фарингит, трахеит, отит, ларингит, синузит, и като допълнение при лечението на пневмония, бронхиектазии, обструктивна трахеобронхит и други CLD: бронхиална астма, пневмония, туберкулоза, емфизем, пневмокониоза кистична фиброза и вродени заболявания на белодробната система при деца. При профилактична употреба на ацетилцистеин се наблюдава намаляване на тежестта и честотата на екзацербациите при пациенти с кистозна фиброза и хроничен бронхит.

фармакодинамика

Механизмът на действие на лекарството е неговата ACC изразена муколитичен, secretomotoric и секретолитична ефект върху лигавицата на дихателните пътища, което също има противовъзпалително и антиоксидантно действие, поради разцепване на дисулфидни връзки мукополизахариди Мукопурулентните експекторация и / или секреция на параназалните синуси, назофаринкса и Евстахиевата тръба. Противовъзпалителният ефект на ACC е да се намали активността на хемотаксиса на левкоцитите и свързването на свободните радикали в клетките на лигавицата на параназалните синуси, назофаринкса и дихателните пътища. Той също така стимулира цилиарната дейност на епитела на бронхопулмоналната система на тялото. В основата на механизма на действие на лекарството ACC е активирането на основните хидролизиращи ензими на клетките на алвеолите и бронхиалните жлези с активното разрушаване на мукополизахаридни, сулфхидрилни и мукопротеинови връзки на кисели мукополизахариди от слюнка с последващата им деполимеризация, което води до намаляване на вискозитета на слюнката, изтичане и прочистване. всяка етиология.

Фармакокинетика

ACC има добър абсорбционен капацитет и се абсорбира перфектно от стомашно-чревния тракт при приемането на каквато и да е форма на лекарството - сироп, ефервесцентни таблетки, перорален разтвор.

Показания за употреба на лекарството ACC

С висока ефикасност, отлично муколитично, добро отхрачващо, секретомоторно и секретолитично, противовъзпалително и антиоксидантно действие и антитусивно действие, това лекарство се използва в повечето случаи за лечение на остри и хронични заболявания на бронхопулмоналната система, които са придружени от влажна кашлица с образуването на дебел муко-гноен или гноен слюнка, като антитусивна. А също и за лечение на остри и продължителни възпалителни процеси на носната кухина - ринит, назофаринкса - ринофарингит, както и възпаление в параназалните носни кухини - синузит: етмоидит, синузит и фронтален синузит, които са съпроводени с образуване на голямо количество мукопурулентна секреция.

  • Вродена патология на бронхопулмоналната система.
  • Бронхиална астма.
  • Остър ларингит, трахеит.
  • Остър трахеобронхит, обструктивен бронхит.
  • Хроничен бронхит
  • Остра пневмония;
  • Остър и хроничен назофарингит, ларинготрахеит.
  • Бронхиектазиите.
  • Емфизем.
  • Кистозна фиброза.
  • пневмокониоза;
  • Туберкулоза.
  • Остър, продължителен или хроничен синузит.
  • Остра и хронична средна отит.

Начин на употреба

Това лекарство има следните форми на освобождаване: под формата на гранули (оранжево) за приготвяне на сироп от кашлица или таблетна форма: ефервесцентни таблетки ACC 100 или 200, гранули (оранжеви) за приготвяне на разтвор, който се приема през устата, ефервесцентни таблетки ACC-Long. И произведени от Hexal AG Salyutas Pharma GmbH, Германия.

ACC има следните форми на освобождаване:

  • Гранули (оранжеви) за приготвяне на сироп 100 милиграма от активното вещество ацетилцистеин в 5 милилитра сироп. В бутилка от тъмно стъкло 30 грама и 60 грама гранули с мерителна лъжица.
  • Ефервесцентни таблетки от 100 милиграма и 200 милиграма от активното вещество, 20 и 25 таблетки в пластмасова или алуминиева тръба.
  • Оранжеви гранули за приготвяне на разтвор за орално приложение от 100 и 200 милиграма от активното вещество, които в торби от трислоен материал, състоящ се от алуминий, хартия и полиетилен, съдържат 3 грама гранулат.
  • Гранули за приготвяне на перорален разтвор, съдържащи 200 и 600 милиграма от активното вещество в 6, 10 или 20 торбички на опаковка.
  • Ефервесцентни таблетки, съдържащи 600 милиграма от активното вещество в 6, 10 или 20 таблетки в полипропиленова епруветка.

Противопоказания

Противопоказания за употребата на АСС е индивидуална непоносимост или свръхчувствителност към активното вещество на лекарството - ацетилцистеин или неговите съставни компоненти

Приемане на лекарството ACC и ACC Дълго в ранна бременност и деца до две години, както и язва на стомаха и дванадесетопръстника и възможността за стомашно-чревно кървене, хемоптиза или белодробен кръвоизлив в историята.

Специални инструкции и взаимодействие с други лекарства

С повишено внимание, лекарството ACC трябва да се приема от бременни жени и при кърмене. Приемът на това лекарство в този случай е възможен само при постоянно медицинско наблюдение.

Не се препоръчва приемането на ACC за чернодробна недостатъчност и недостатъчна функционална способност на бъбреците.

Това лекарство се предписва с повишено внимание в случай на язва на стомаха и язва на дванадесетопръстника, хемоптиза, заплаха от стомашен или белодробен кръвоизлив, тяхната история. В такива случаи ACC трябва да се приема само под лекарско наблюдение. Не е препоръчително да се предписва АКС едновременно с истински антитусивни лекарства, съдържащи кодеин и причиняващи инхибиране на рефлекса на кашлицата. Както и лекарството с повишено внимание се използва за разширени вени на хранопровода, бронхиална астма, заболявания на надбъбречните жлези и други ендокринни патологии.

ADC странични ефекти

Странични ефекти при приема на ACC са алергични реакции с индивидуална непоносимост към активното вещество на лекарството - ацетилцистеин или друг допълнителен компонент, който е част от лекарството, които се проявяват като ангиоедем, алергичен дерматит или уртикария. При продължителна и / или неконтролирана употреба на лекарството може да се наблюдава рязко влошаване на здравето, главоболие, възпаление на устната лигавица, шум в ушите, понижаване на кръвното налягане, диария, гадене, повръщане, киселини, тахикардия и бронхоспазъм.

Ако се появи този симптом, е необходимо да се преустанови употребата на ACC и ACC Long и да се потърси съвет от Вашия лекар.

свръх доза

Предозиране на лекарството ACC се случва, когато се използват възрастни форми на лекарството в детска възраст, като лекарството в дози по-високи от средната терапевтична доза или когато лекарството се натрупва в организма, което води до нарушение на отстраняването му от тялото, продължителна употреба или в нарушение на метаболизма му в черния дроб.

Симптомите на предозиране на ADC са рязко влошаване на здравето, по-ниско кръвно налягане, главоболие, тахикардия, гадене, повръщане, сухота в устата и / или бронхоспазъм или алергична реакция като сърбеж, алергичен дерматит или ангиоедем. При тежка форма може да се развие ангиоедем или анафилактичен шок.

Употреба на ACC по време на кърмене и бременност

Приемането на това лекарство във всеки период на бременност (особено преди двадесет и осмата седмица), както всяко друго лекарство, е абсолютно противопоказано през първия триместър на бременността и не се препоръчва по време на кърмене. Трябва да се помни, че винаги има риск от отрицателен ефект на активното вещество на лекарството върху ембриона и развиващия се плод на по-късен етап от бременността. Ето защо, употребата на лекарството ACC бременна и кърмене е възможно само при условие на постоянно медицинско наблюдение.

ACC 100/200

Това лекарство принадлежи към фармакотерапевтичната група - муколитични средства и е стимулатор на двигателната функция на бронхопулмоналната система. И има следните форми на освобождаване: ефервесцентни таблетки от 100 милиграма и 200 милиграма от активното вещество, 20 и 25 таблетки в пластмасова или алуминиева тръба.

И се използва в такива дози:

  • За деца на възраст от две до пет години се използва АСС: една таблетка, съдържаща 100 милиграма ацетилцистеин два до три пъти дневно или половин таблетка в доза от 200 милиграма два до три пъти дневно (200-300 милиграма ацетилцистеин на ден).
  • Деца на възраст от шест до четиринадесет години: една таблетка в доза от 100 милиграма ацетилцистеин три пъти дневно или две таблетки в доза от 100 милиграма ацетилцистеин два пъти дневно или половин таблетка в доза от 200 милиграма два пъти дневно.
  • Възрастни и юноши над четиринадесет години: две таблетки два до три пъти дневно в доза от 100 милиграма ацетилцистеин или една таблетка от 200 mg два до три пъти дневно (със средна дневна доза от активното вещество 400-600 милиграма ацетилцистеин).

ACC Long

ACC Long се предписва орално, възрастни и юноши над четиринадесет години, след хранене, разтваря се в чаша вода и се взема веднага след разтваряне, като се пие достатъчно количество течност, тъй като допълнителният обем течност потенцира муколитичния ефект на лекарството.

Дозата за възрастни и юноши над четиринадесет години е: една ефервесцентна таблетка, която съдържа 600 милиграма ацетилцистеин веднъж дневно.

В случаи на нарушена бъбречна функция, чернодробни, ендокринни или сърдечно-съдови заболявания, приемайте лекарството ACC Long само след консултация с Вашия лекар.

ACC за деца

Лекарството ACC е отлично развитие на фармацевтичната компания Hexal AG Salyutas Pharma GmbH, Германия и понастоящем е много популярно и ефективно и широко се използва в медицинската практика - педиатрия, терапия и отоларингология, като противокалциево муколитично и противовъзпалително лекарство. АКС се предписва при възпалителни заболявания на бронхопулмоналната система на алергичен, инфекциозен или катарален генезис, които са придружени от изразена мокра кашлица с обилна слизеста, мукопурулентна или гнойна храчка. Той е ефективен и при комплексна терапия, като допълнителен агент, използван в случаи на тежка кашлица при морбили, грип, параинфлуенца и аденовирусни инфекции, и паротит. АКК също има противовъзпалително и антиоксидантно действие и се предписва заедно с антибактериални и десенсибилизиращи лекарства, пробиотици и имуномодулатори при инфекциозни и катарални заболявания на белодробната система, усложнени от бактериална инфекция.

ACC се използва в оториноларингологията за лечение на остри и хронични възпалителни процеси на параназалните синуси и носната кухина - за лечение на синузит и ринит в комбинация с други лекарства: местни противовъзпалителни, антибактериални и десенсибилизиращи средства. В този случай ACC стимулира мукоцилиарния транспорт и се е доказал в лечението на гнойни синузити и риносинусити.

Удобната доза, приятен вкус на този наркотик се счита за отличителен белег на употребата му в детска възраст. Важен критерий за назначаване на ACC в педиатричната практика е, че той има не само отлично муколитично, но и отхрачващо, мукорегулаторно и противовъзпалително действие върху лигавиците на дихателния тракт на детето и това допринася за разреждането на слюнката, изтичането и евакуацията на ресничките на мигателния епител. и допълнително има антитусивен ефект.

Също така, ACC се използва в практиката на педиатър за комплексно лечение при усложнен курс на детските инфекциозни заболявания, профилактично лечение на кистозна фиброза и при вродена патология на бронхопулмоналната система при деца.

В педиатричната практика се използват ефервесцентни таблетки от 100 и 200 милиграма в подходящи дози.

ACC се използва широко в детската отоларингология и педиатрия за лечение на субакутен и остър етмоидит при деца над две години, както и фронтитис и синузит и при деца над пет години. Той се е доказал в лечението на вирусен ринофарингит, когато се появят голям брой сухи кори и слуз в назофаринкса.

ACC цена

АКС е лекарство, което се използва широко в медицинската практика за лечение на заболявания на бронхопулмоналната система, назофаринкса и носната кухина, които са придружени от мокра кашлица, обилно слюнка или натрупване на слуз. Той винаги е на разположение в аптеките.

Средната цена на ATC от Hexal AG Salyutas Pharma GmbH, Германия в гранули за приготвяне на разтвор от 200 милиграма средно от 197 рубли, гранули за приготвяне на перорален разтвор, съдържащ 600 милиграма ацетилцистеин - 146 рубли, гранули за приготвяне на сироп 100 mg / 5 ml - 130 рубли.

Както всички лекарствени продукти, ACC не може да се използва след изтичане на срока на годност. Съхранявайте лекарството на място, недостъпно за деца и на мястото на светлината, а след приготвяне на сиропа - в хладилника. Препоръчително е разтворът, приготвен на базата на ефервесцентни таблетки, да се използва веднага, но не по-късно от два часа след приготвянето му.

Кажете ми, моля: може ли да вземете с бронхит ACC и Bronholitin? Изглежда, че ACC изключва употребата на други лекарства.

отговори:

Марина домина

Самата Бронтих (точно сега). Денят преди вчера зададох такъв въпрос в аптека (консултираме се тук правилно). Приемам ACC 600, достатъчно е да имам 1 таб сутрин, също така исках да вземам Bronholitin или Mukosolvan вечер. Фармацевтът каза, че това е погрешен подход и препоръчва на Silomat Intensiv в капсули, той също действа внимателно върху бронхите и предотвратява кашлицата. също така не е възможно да се вземат ACC и Grippostad, ACC и Coldrex не могат.

Алена Медведева-Курашова

Като цяло, този въпрос не трябва да се задава тук за „отговорите”, а за терапевта! или се обадете на линейка

яхт клуб

ACC е добър отхрачващо средство. Бронходилит и неговият аналог Бронхотони протевокашлеви средства съдържат вещества, които потискат кашличния център в мозъка (глауцин и ефедрин). Кодеинът има същия ефект. Ето защо, заедно, тези лекарства да вземат nklzya, както и други антитусивни с отхрачващо. Първо, ще се използват отхрачващи лекарства заедно с антибиотици (ако са предписани от лекар), инхалации и др.

Ефективно лечение при бронхит и кашлица при възрастни

Бронхитът е доста често срещано заболяване. Често това е усложнение от настинки. Патологията се характеризира с кашлица, треска, затруднено дишане. При това заболяване се препоръчва почивка на легло, затопляне на гърдите, вдишване. За да се намали силата на кашлицата, е необходимо да се вземат отхрачващи и противокашлични средства. Но такива лекарства са много на рафтовете на аптеките. Какво е най-доброто лекарство при бронхит и кашлица при възрастни? И как да намерим най-ефективния?

Правила за подбор

Как да изберем най-доброто лекарство за бронхит кашлица за възрастни? Тя трябва незабавно да направи резерва, че универсалните средства просто не съществуват. В крайна сметка, всеки човек има свои индивидуални характеристики. А лекарството, което е ефективно за един пациент, може изобщо да не донесе облекчение на друг.

Ето защо, за да се избере ефективно лечение за бронхит за кашлица при възрастни, е необходимо да се вземат предвид няколко важни точки:

  1. Има суха и мокра кашлица. За всеки вид са разработени свои собствени лекарства, които имат определено въздействие. Лекарствата могат да намалят болката при кашлица или да помогнат за освобождаването на дихателните пътища от получената слюнка.
  2. Преди да закупите лекарство, не забравяйте да прочетете инструкциите за употреба. Обърнете специално внимание на противопоказанията и страничните ефекти.
  3. Най-добре е да не се самолечение, особено такова сериозно заболяване като бронхит. Препоръчително е да се консултирате с лекар, който да диагностицира пациента и да предпише най-подходящите лекарства.
  4. Когато купувате лекарствени продукти, трябва да се опитате да закупите лекарства, които са тествани от производителя. Ако такива лекарства са много скъпи, тогава можете да се консултирате с лекаря. Тя ще ви помогне да изберете по-евтини, но не по-малко качествени и ефективни аналози.

Ние лекуваме суха кашлица

За лечение на бронхит се използват различни видове лекарства. Какъв вид лекарство за бронхит кашлица за възрастен ще донесе максимално облекчение? За да отговорите на въпроса, трябва да определите естеството на симптомите.

В началния стадий на развитието на заболяването се наблюдава силно дразнещо сухо гърло. Затова се предписват лекарства, които намаляват болката и честотата на атаките.

Отлични антитусивни средства са под формата на:

  1. Сироп - Bronhikum, Sinekod, Stoptussin.
  2. Таблетки - Codelac, Stoptussin, Falimint.

Добър резултат се постига при използване на комбинираните лекарства. Това са медикаменти, които осигуряват антитусивни и отхрачващи ефекти.

Ние се отърваваме от храчки: лекуваме мокра кашлица

С развитието на болестта симптомите се променят. Кашлицата става влажна. Появява се слюнка. На този етап не можете да приемате лекарства, които намаляват кашлицата. Необходимо е течността от бронхите да излезе.

Ето защо сега трябва да приемате лекарства за бронхит при кашлица при възрастни, допринасящи за разреждането на храчките.

Подготовката доста ефективно се справя с тази задача:

  1. Сиропи - амброксол, ласолван, халиксол.
  2. Таблетки - "Амбробене", "Халиксол", "АКС" (ефервесцентни хапчета).

А сега разгледайте по-подробно някои лекарства. Това ще определи какво да избере за лечение на бронхит и кашлица при възрастни.

Лекарство "Мукалтин"

Дълго известно лекарствено средство. Предлага се под формата на хапчета. Помага при кашлица и почти няма противопоказания. Не може да се приема само с язва или в случай на индивидуална непоносимост.

Активното вещество на лекарството "Mukaltin" - екстракт от Алтея. Лекарството засяга бронхите, увеличава отхрачването и ускорява производството на храчки.

Най-големият плюс на това лекарство е минималната цена. Блистер от 10 таблетки струва средно по 15 рубли на аптека.

Медицина "Амбробене"

Направете средства под формата на таблетки. Това е ефективно лечение за бронхит. Лекарството помага за премахване на храчки, осигурява отхрачване. Прилага се по време на заболявания на дихателните пътища, при които отстраняването на слуз е трудно, включително и поради вискозитета му.

Основната активна съставка е амброксол хидрохлорид. Лекарството има редица противопоказания.

Неговото приемане се изключва, когато:

  • стомашна язва;
  • непоносимост към съставките;
  • първите етапи на бременността.

Като странични ефекти са посочени:

  • главоболие;
  • стомашно-чревни нарушения;
  • слабост.

Половин час след приемането на хапчето Амбробене започва да проявява светкавичен ефект, който продължава един ден.

Цената на лекарството в аптеките е около 150 рубли на опаковка от 20 хапчета.

Медицина "Либсин"

Таблетки, които имат аналгетичен и спазмолитичен ефект. Те допринасят за разширяването на бронхите, намаляват кашлицата.

Основната активна съставка на това лекарство е преноксиазин хидрохлорид. Вземете "Libeksin" при кашлица всяка етиология.

Лекарството е противопоказано при:

  • нетолерантност към компонентите му;
  • заболявания, с повишено образуване на слуз в дихателните пътища;
  • Не можете да го приемате след анестезия.

Със специални грижи се предписва лекарството "Либексин" за деца и бременни жени.

Цената на лекарството на опаковка (20 таблетки) е около 250 рубли.

Лекарство "Стотусин"

Често лекарите препоръчват това лекарство за кашлица бронхит при възрастни. Инструкциите за употреба отнасят лекарството към групата на комбинираните лекарства. Продуктът се произвежда под формата на сироп и таблетки.

Лекарството има следните свойства:

  • засяга рецептори на кашлица;
  • спомага за отстраняване на спазми в бронхите;
  • увеличава разреждането на слуз;
  • Помага за бързото освобождаване на храчките от дихателните пътища.

Лекарството "Stoptussin" е противопоказано за употреба:

  • кърмещи майки;
  • бременни жени;
  • деца под 12 години;
  • с миастения гравис.

По време на лечението с това лекарство могат да се появят странични ефекти като:

  • гадене;
  • повръщане;
  • диария;
  • стомашен дискомфорт;
  • главоболие.

Не се изключват и прояви на алергични реакции. Не се препоръчва едновременно приемане с алкохол.

Опаковка Stoptussina таблетки (20 броя) струва около 130 рубли в аптеките.

Лекарство "Ласолван"

Това лекарство е подобен по състав и ефекти с лекарството "Ambrobene". Изработен е под формата на сироп и таблетки.

Лекарството "Lasolvan" е противопоказано за приемане:

  • по време на кърмене;
  • по време на бременност;
  • при заболявания на бъбреците и черния дроб.

Алергични прояви могат да възникнат като странични ефекти.

Средната цена на пакет от 30 таблетки е 250 рубли.

Лекарството "Codelac"

Друго дълго използвано лекарство за кашлица. Предлага се под формата на хапчета.

Кодеинът (активната съставка на лекарството) действа върху центъра за кашлица в мозъка. Поради това тонуса му се намалява, а атаките намаляват. Лекарството "Codelac" не засяга функцията на дишането, така че можете да го вземете дори деца на възраст над две години.

  • кърмещи майки и бременни жени;
  • с дихателна недостатъчност;
  • бронхиална астма;
  • непоносимост към компонентите, съдържащи се в състава му.

Алергични реакции, проблеми с храносмилането и главоболие могат да се появят по време на приема на лекарството Codelac.

Цената на лекарството е около 100 рубли на опаковка (10 таблетки).

Лекарство "Бромхексин"

Направете под формата на таблетки, сироп и капки. Активната съставка на лекарството е бромхексин хидрохлорид.

Това лекарство за бронхит и кашлица при възрастни осигурява редица положителни ефекти. Той разрежда храчките и стимулира бързото му елиминиране от дихателните органи.

Лекарството не може да се приема на деца до две години, внимателно предписани на жените по време на бременност и кърмене.

По време на приема на "Bromheksina" може да се появят главоболие, обриви, понякога има засилена кашлица.

20 таблетки на лекарството струва около 50 рубли.

Означава "ACC Long"

Произведен медикамент под формата на ефервесцентни таблетки, предназначен за разтваряне във вода.

Лекарството "ACC Long", както и лекарството "Амбробене", имат дълготраен ефект. През деня се изисква само едно хапче, което помага на храчките да се изтеглят чрез разреждане. Активната съставка на лекарството е ацетилцистеин. Това е доста често срещано лекарство за бронхит при възрастни с кашлица.

Инструкцията препоръчва да се изключи приема на наркотици от бременни и кърмещи жени, както и деца под 14-годишна възраст.

По време на лечението с ACC могат да се появят следните нежелани реакции:

  • сърцебиене;
  • шум в ушите;
  • киселини в стомаха;
  • главоболие;
  • гадене;
  • алергия.

В аптеките лекарството се продава на цена от 320 рубли на опаковка от 10 таблетки.

Лекарства "хапчета за кашлица"

Евтино, но ефективно лекарство за бронхит и кашлица при възрастни. Тя се произвежда от много години. Състои се от билка на прах от термопсис и натриев бикарбонат. Тези компоненти намаляват вискозитета на слузта и ускоряват освобождаването му от дихателната система.

Приемането е изключено за деца под 12-годишна възраст, кърмачки и бременни жени, както и за хора с язва на стомаха.

Таблетките се продават в аптеките на цена от около 50 колела за 20 броя.

Сироп Gedelix

Ако трябва да се намери лек за бронхит за кашлица при възрастни, отхрачващо, тогава това лекарство е напълно подходящо.

Естествено лекарство, не съдържа захар и алкохол. Основната активна съставка на лекарството е екстракт от листа от бръшлян. Този сироп е забележителен с това, че приемът му е разрешен за всички, дори за деца под една година, кърмачки и бременни жени.

Лекарството "Геделикс" има следните свойства:

  • разширява и почиства бронхите;
  • разрежда храчки;
  • има удължено действие;
  • насърчава ефективно отхрачване на храчки.

Единственото ограничение: необходимо е да се внимава в случаите, когато не се препоръчва силна храчка.

Цената на лекарството е около 300 рубли на бутилка (100 ml).

Медицина "Сироп от банани"

Билковият препарат помага на храчките от дихателните пътища, има противовъзпалителен ефект. Съдържа захар в състава си. Показано е, че се използва при деца от 2 години.

Използването на това лекарство за лечение на хора с диабет е изключено. Случаи на предозиране на лекарството не е фиксиран - тялото толерира приемането на всяко количество сироп.

Цената на 100 мл от лекарството в аптеките е около 250 рубли.

Лекарство "Примул сироп"

Натурално билково лекарство. Може да се използва дори за деца от две години. Има отхрачващо действие, спомага за разреждането на храчки.

Цената на 100 мл сироп е около 250 рубли.

При деца с бронхит

Активна съставка:

Състав и форма на освобождаване:

Ефервесцентни таблетки бели, кръгли, плоски, с мирис на къпина.

1 таб. съдържа ацетилцистеин 100 или 200 mg

Помощни вещества за 100 mg: анхидрид на лимонена киселина - 679,85 mg, натриев бикарбонат - 291 mg, манитол - 65 mg, аскорбинова киселина - 12,5 mg, лактозен анхидрид - 75 mg, натриев цитрат - 0,65 mg, захарин - 6 mg, аромат на къпина B ”- 20 mg.

Помощни вещества за 200 mg: анхидрид на лимонената киселина - 558,5 mg, натриев бикарбонат - 300 mg, манитол - 60 mg, аскорбинова киселина - 25 mg, лактозен анхидрид - 70 mg, натриев цитрат - 0,5 mg, захарин - 6 mg, аромат на къпина B ”- 20 mg.

4 броя - ленти (15) - картонени кутии.

20 бр. - алуминиеви тръби (1) - картонени кутии.

20 бр. - пластмасови тръби (1) - картонени кутии.

25 бр. - алуминиеви тръби (2) - картонени кутии.

25 бр. - пластмасови тръби (2) - картонени кутии.

25 бр. - алуминиеви тръби (4) - картонени кутии.

25 бр. - пластмасови тръби (4) - картонени кутии.

Фармакологично действие

Той има муколитичен ефект, улеснява отделянето на храчките поради прякото въздействие върху реологичните свойства на храчките. Лекарството запазва активност при наличие на гнойна храчка. При профилактична употреба на ацетилцистеин е наблюдавано намаляване на честотата и тежестта на екзацербациите при пациенти с хроничен бронхит и кистозна фиброза.

Показания:

Заболявания на дихателната система, придружени от образуването на вискозен слюнка трудно се разделят (остър и хроничен бронхит, обструктивен бронхит, пневмония, бронхиектазии, бронхиална астма, бронхиолит, муковисцидоза); остър и хроничен синузит; среден отит

Противопоказания:

Пептична язва и язва на дванадесетопръстника в острата фаза; кашлица кръв; белодробен кръвоизлив; бременност; период на кърмене (кърмене); свръхчувствителност към лекарството.

С повишено внимание трябва да се използва лекарството при пациенти с разширени вени на хранопровода, с повишен риск от развитие на белодробен кръвоизлив и хемоптиза, с бронхиална астма, заболявания на надбъбречните жлези, чернодробна и / или бъбречна недостатъчност.

Странични ефекти:

От нервната система: рядко - главоболие, шум в ушите.

От страна на храносмилателната система: рядко - стоматит; много рядко - диария, повръщане, киселини и гадене.

Тъй като сърдечно-съдовата система: много рядко - понижаване на кръвното налягане, тахикардия.

Алергични реакции: в изолирани случаи - бронхоспазъм (главно при пациенти с бронхиална хиперреактивност), кожен обрив, сърбеж и уртикария. Други: в изолирани случаи - развитие на кървене като проявление на реакции на свръхчувствителност.

Дозировка и приложение:

Възрастни и юноши над 14-годишна възраст се препоръчва да предпишат лекарството по 200 mg 2-3 пъти на ден (ACC 100 или ACC 200), което съответства на 400-600 mg ацетилцистеин на ден.

Деца на възраст от 6 до 14 години се препоръчват да вземат 1 таб. (ACC 100) или 1/2 таб. (ACC 200) 3 пъти на ден или 2 таб. (ACC 100) или 1 таб. (ACC 200) 2 пъти на ден, което съответства на 300-400 mg ацетилцистеин на ден.

Деца на възраст от 2 до 5 години, лекарството се препоръчва да се вземе 1 таб. (ACC 100) или 1/2 таб. (ACC 200) 2-3 пъти на ден, което съответства на 200-300 mg ацетилцистеин на ден.

За кистозна фиброза, деца над 6 години се препоръчват да вземат 2 таб. (ACC 100) или 1 таб. (ACC 200) 3 пъти на ден, което съответства на 600 mg ацетилцистеин на ден. Деца на възраст от 2 до 6 години - 1 раздел. (ACC 100) или 1/2 таб. (ACC 200) 4 пъти на ден, което съответства на 400 mg ацетилцистеин на ден. Пациенти с тегло над 30 kg за кистозна фиброза, ако е необходимо, могат да увеличат дозата до 800 mg / ден.

При краткотрайни настинки продължителността на лечението е 5-7 дни. При хроничен бронхит и кистозна фиброза лекарството трябва да се използва дълго време за предотвратяване на инфекции.

Лекарството трябва да се приема след хранене. Допълнителният прием на течности повишава муколитичния ефект на лекарството.

Ефервесцентните таблетки (ACC 100 и ACC 200) трябва да се разтворят в 1/2 чаша вода. Вземете веднага след разтваряне, в изключителни случаи можете да оставите готовия разтвор за 2 часа.

Прочетете също.

В случай на обструктивен бронхит, ми беше предписан АКС, за да се облекчи кашлицата и отделянето на храчки. Беше толкова лошо за мен, че храчките бяха с гной и дори толкова вискозен, че беше трудно да се изкашля. Тези таблетки бързо се разреждат. Да, и да ги пият удобно, просто се разреждат във вода и не пият нищо. Когато кашлицата постоянно се задушава, е доста трудно да се пие хапче или една супена лъжица вискозен сироп, а тънкото, подобно на вода средство е просто.

Винаги изпивам кашлица. Няма значение какво е причинил болестта, това ми помага да се оправям по-бързо. Но имам особеност, ако кашлицата не започне веднага да се лекува, дори и да е само настинка, тогава тя може да продължи дълго и да се превърне в по-сериозно заболяване, затова трябва веднага да започна лечение. Беше няколко пъти, пропуснах го и в резултат на това влязох в болницата с обструктивен бронхит и всичко започна с безопасен студ. Така че вече не играя със здравето си.

Можете ли да използвате актове за деца, когато кашляте? И от коя възраст? Аз самият успешно ги лекувах, но как да се справя с детето. Дъщерите са на пет години, ако това е важно. Сега нашият педиатър е на почивка, а нейният заместник просто каза да даде нещо за кашлица, тъй като това е само студено. И какво точно са билки, хапчета, сиропи или какво? Все още не съм лекар и се страхувам да нараня дете.

Разбира се, че можете. Има и специални места за деца, които могат да се пият от двегодишна възраст, там дозата е посочена в инструкциите, между другото, и тук е написано и в описанието на лекарството. Единственото нещо, на което първо ще се консултирам с друг лекар. Ако е възможно, щеше да причини или да отиде на таксата, за да знае точно защо да се лекува. Може изобщо да не се налага да се пият таблетки и всичко ще премине само по себе си.

Прегледът ми няма да бъде твърде оригинален. Харесва ми ACC, тъй като бързо се справя с кашлица, дори и при грип, дори и при бронхит. Релефът идва веднага. Флегмата изчезва бързо, веднъж дори с гной, храчките се справят по време на пневмония. Така че просто не виждам смисъл в пиенето на кашлица с други лекарства. Това ми подхожда перфектно, тъй като никога не даваше прекъсване.

ACC за бронхит

АСС за бронхит се използва широко в съвременната медицина. Бронхит е възпалителен процес на лигавицата на бронхиалното дърво, който се съпровожда от освобождаване на вискозна, трудно отделяща се слуз, която дразни рецепторите и причинява кашлица.

На кого се показва приемането

Заболяването се класифицира по следните параметри:

Здрави бронхи и бронхити

  1. На етиологични фактори: инфекциозно-свързани (вирусни, бактериални, смесени); неинфекциозен бронхит, причинен от агресивни фактори на околната среда, пушене.
  2. По естеството на възпалителния процес: повърхностно, гнойно, гнойно-некротично.
  3. Според процеса на локализация: ако в основните бронхи преобладава възпаление, то това е проксимален бронхит; когато малките бронхи участват в процеса - дистално; с поражението на бронхеола - това е бронхиолит.
  4. Според клиничната картина: не-обструктивна - бронхиална проходимост не е нарушена; обструктивно - храчки запушват бронха.
  5. Ходът на процеса се изчислява по продължителност: 14-21 дни - остра; от 30 - дълъг; 3 или повече пъти годишно - рецидивиращ или хроничен бронхит.
Ефервесцентни таблетки ACC

Препаратът АСС за бронхит при възрастни пациенти се използва успешно при лечението на всички видове заболявания. В медицинската практика, инструментът се използва активно при деца, но за лечение на дете с това лекарство е възможно само от двегодишна възраст. При бронхит в лумена на трахеобронхиалното дърво се натрупва голямо количество слуз, то съдържа огромен брой патогенни микроорганизми и това предотвратява нормалното дишане.

АКС с бронхит играе ролята на муколитик. Намалява вискозитета на храчките, подобрява отделянето му и в резултат - намалява кашлицата, премахва бронхоконструкцията и спира бронхоспазмите.

Това лекарство се използва активно и за профилактика при пациенти с повтаряща се форма на бронхит. При приемане на лекарството епизодите на екзацербации се срещат много по-рядко.

Възможни са противопоказания

Лекарството е противопоказано в следните случаи, когато:

Приемането на лекарството при язва на стомаха е забранено.

  • алергии или непоносимост към ацетилцистеин или други съставки;
  • остър стадий на язва на стомаха;
  • дуоденална язва;
  • белодробен кръвоизлив или вероятността за неговото развитие;
  • бременност в периода на кърмене;
  • деца под две години.

Относителните противопоказания са:

  • разширени вени на хранопровода;
  • патология на ретината;
  • заболявания на надбъбречните жлези;
  • чернодробно заболяване;
  • захарен диабет;
  • астма.

Съставът на лекарството

Муколитичните свойства на АКС при бронхит са предимството на ацетилцистеина, който е в основата на това лекарство. Ако разгледаме веществото на молекулярно ниво, в състава на ацетилцистеина има сулфхидрилни групи - благодарение на тях се унищожават междумолекулните дисулфидни мостове на мукополизахаридите на храчките. С други думи, реологията (флуидността) се подобрява и слюнката се евакуира от трахеобронхиалното дърво и това е ключът към успешното лечение на бронхит.

Ацетилцистеинът действа на клетъчно ниво. Стимулира имунитета на тъканите, подобрява функцията на клетките на лигавицата на трахеобронхиалното дърво, има мощни антиоксидантни и антитоксични ефекти. Той също така увеличава производството на глутатион, който от своя страна предпазва клетките от увреждане от отрицателните ефекти на свободните радикали.

Това е особено вярно при пушачи на бронхит. Употребата на тютюневи изделия предизвиква отделянето на голям брой свободни радикали, които са вредни за организма - ускорява процеса на стареене.

В инструкциите за употреба на лекарството, можете да видите, че в допълнение към ацетилцистеин, той допълнително съдържа: аскорбинова киселина, захароза, захарин, аромати (къпини, портокал, лимон и мед).

При поглъщане ACC напълно прониква в храносмилателния тракт в кръвния поток. След 240 минути се свързва с плазмените протеини с 50%. В плазмата циркулира както в несвързано състояние, така и под формата на N: N-ацетилцистеин и цистеинови етерни метаболити. Средствата се метаболизират (обработват, разрушават) от черния дроб.

Форми на освобождаване

На броячите на аптечни предмети е представена продуктовата линия АСС: под формата на ефервесцентни таблетки, прах за приготвяне на разтвор (приеман през устата), както и инжекционна форма и сироп. В педиатрията се използва предимно сироп. Ефервесцентните таблетки и прах имат приятен вкус и мирис (лимон и мед, портокал или къпина).

Опитът показва, че ACC за бронхит в медицинската практика в комбинация с лекарства от други групи показва добри резултати.

Как да приемате

Всички дозирани форми, с изключение на сироп, са налични в различни дози. Изберете какво количество от лекарството трябва да се използва за бронхит при всеки отделен пациент - това е задача на лекаря. В никакъв случай не може да се самолекарства. Много е важно да се знае, че е необходимо таблетките или праха от АСС да се разтварят стриктно в стъклени изделия и да се избягва контакт на течността с каучук, метали и други лесно окисляващи вещества.

Ако се предписва антибактериално лекарство паралелно с АСС за бронхит, пациентът трябва да се приема на интервали от 1-2 часа. Когато се приема съвместно с парацетамол, хепатотоксичният ефект на последния се намалява (това свойство често помага при лечението на отравяне с парацетамол). Използването на нитроглицерин с ацетилцистеин повишава вазодилатационния ефект на глицерол тринитрат.

Едновременният прием на ацетилцистеин с антитусивни препарати може да влоши хода на заболяването, тъй като стагнацията на слуз се увеличава поради инхибиране на кашличния рефлекс. Лекарят трябва да прецени и претегли всички рискове, свързани с предписването на ACC и да го комбинира с други лекарства, и след това да вземе правилното решение.

Аналози на лекарството

Аналози на ACC са условно разделени на 2 групи:

Fluimucil гранули

  1. Лекарствени продукти, съдържащи ацетилцистеин като основна активна съставка: Wix, Fluimucil, Mukoneks, Acetylcysteine, Active ExpectoMed, N-AC-ratiofarm.
  2. Препарати с същите фармакологични характеристики: Ambrobene, ambrogeksal, Fluifort, нео-бронходилататор, Ascoril, Bronhobos, Bronhoksol, Bronhorus, Bronhosan, Bronhostop, Bronhotil, Dzhoset, Kashnol, Mucosolvan, Libeksin Muko, Erdomed, бромхексин, Maddox, Sinupret, Pulmozyme, Solvin Flavedame, Flujditek, Halixol.

Всяко лекарство има своите предимства и недостатъци и кой да приложи за лечение на заболяване, лекарят решава въз основа на медицинската история на заболяването, клиничната картина, индивидуалните характеристики на пациента и неговите материални възможности.

Нежелани реакции

Подобно на повечето лекарства, лекарството има свои странични ефекти. Те са изключително редки и лекарството обикновено се понася добре. Но трябва да знаете за тях:

На фона на приема на лекарството може да се появи цефалгия

  1. Нарушения на централната нервна система: цефалгия - придружена от замаяност, шум в ушите.
  2. От страна на храносмилателната система - вероятно диспептични явления.
  3. Синусова тахикардия, артериална хипертония.
  4. Алергични реакции от различно естество - от сърбеж и уртикария до бронхоспазъм.
  5. Кървене.

Предозирането рядко води до диспептични явления (киселини в стомаха, оригване), гастралгия. ACC е свободно достъпна в аптеките и се продава без рецепта.

Недостатъчната доза от лекарството може да доведе до липса на подходящ ефект. Но това не означава, че лекарството може да се използва неконтролируемо. Преди започване на лечението, трябва да се консултирате с Вашия лекар.